Autyzm

Autyzm – czym właściwie jest ta choroba i czym się objawia?

Autyzm to potoczne określenie zaburzeń neurorozwojowych, które objawiają się dużymi trudnościami w nawiązywaniu prawidłowych relacji z innymi ludźmi. W praktyce, spektrum zaburzeń autystycznych jest bardzo szerokie i wyróżnia wiele konkretnych odmian autyzmu. Także stopień nasilenia objawów jest inny. Wyróżniamy osoby autystyczne, które mogą wieść normalne życie i osiągać w nim duże sukcesy, ale zdarzają się także przypadki, w których niezbędna jest stała opieka drugiej osoby.

Jakimi objawami charakteryzuje się autyzm?

W dużym uproszczeniu jest to upośledzenie zdolności interpersonalnych. Osoba autystyczna ma duże trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu prawidłowych relacji z drugim człowiekiem. Taka osoba żyje w swoim świecie i często nie widzi w nim miejsca dla innych ludzi. Chorobę można diagnozować dopiero w wieku szkolnym. Powszechne objawy to: trudności w okazywaniu emocji, brak uczestnictwa w zabawie z rówieśnikami, nieposłuszeństwo wobec poleceń, nie reaguje na imię, bywa impulsywne i skłonne do agresji, często zawiesza się na powtarzaniu tej samej czynności.

W praktyce, diagnozowanie autyzmu jest niezwykle trudne i wymaga poszerzonej obserwacji dziecka przez dłuższy okres czasu. Dopiero po wykluczeniu innych zaburzeń oraz ewentualnego, wolniejszego rozwoju, można przypisać jedną z kategorii autyzmu, na podstawie zespołu objawów.

Czy autyzm można skutecznie leczyć?

To pierwsze pytanie, które zadają rodzice w sytuacji, gdy ich dziecko zostanie zdiagnozowane pod kątem autyzmu. Niestety, całkowite wyleczenie tej choroby nie jest możliwe, choć wciąż trwają aktywne prace nad nowymi metodami łagodzenia objawów. Leczenie autyzmu skupia się właśnie na ograniczeniu objawów, a także odpowiednim kształtowaniu reakcji rodziców i opiekunów, którzy muszą zrozumieć, jak należy postępować z osobą autystyczną.

W przypadku lżejszych odmian autyzmu, osoba chora jest w stanie normalnie funkcjonować, a nawet odnosić sukcesy zawodowe. Zdarzają się bowiem sytuacje, w których osoba autystyczna może być wybitnie uzdolniona. Najczęściej można zaobserwować niesamowitą pamięć, a także duże zdolności matematyczne. Istnieją dowody na to, że objawy autyzmu obserwowano u Isaaca Newtona, a także Alberta Einsteina. Niestety, w cięższych postaciach autyzmu, osoba chora wymaga stałej opieki innej osoby, a wszelka aktywność zawodowa jest po prostu niemożliwa.

Czym spowodowane są zaburzenia autystyczne?

Pomimo wielu lat badań i obserwacji, nie udało się jednoznacznie ustalić przyczyn autyzmu. Jako główny czynnik wyróżniamy genetykę. Udało się bowiem określić charakterystyczne układy genów, które powtarzają się w przypadku wielu osób z autyzmem. Rozwój tej choroby może mieć miejsce jeszcze w okresie prenatalnym. Stosowanie niektórych leków przez matkę w okresie ciąży również może zwiększać ryzyko wystąpienia zaburzeń natury autystycznej. W badaniach dowiedziano także, że ryzyko autyzmu jest nawet o 20% wyższe w przypadku rodziców, którzy mają już jedno dziecko z zaburzeniami autystycznymi. Kluczem do sukcesu w kontaktach z taką osobą jest cierpliwość, wyrozumiałość, a także odpowiednia wiedza na temat choroby.

Zespół Aspergera

Zespół Aspergera – co warto wiedzieć na temat tej choroby?

Zespół Aspergera jest zaliczany do spektrum zaburzeń autystycznych. Występujące objawy dotyczą przede wszystkim zaburzonych umiejętności społecznych. Jest to jednak lżejsza forma autyzmu, w której osoba chora może samodzielnie funkcjonować i spełniać się w życiu zawodowym. Co więcej, możemy podać przykłady wielu wybitnych ludzi, u których występują objaw zespołu Aspergera. W związku z tym, warto dowiedzieć się więcej na temat tej choroby.

Czym jest Zespół Aspergera i jakie są objawy tej choroby?

Jest to zaburzenie rozwoju objawiające się upośledzeniem umiejętności społecznych. Osoby cierpiące na to zaburzenie mają problem w inicjowaniu oraz nawiązywaniu prawidłowych relacji z drugim człowiekiem. Często mają również problem z określeniem i wyrażaniem swoich emocji. Bywają postrzegane jako osoby bardzo chłodne, opanowane i spokojne, choć w okresie dziecięcym mogą pojawiać się działania impulsywne oraz skłonności do agresji.

Nasilenie objawów w dorosłym życiu w dużej mierze zależy od uwarunkowań środowiskowych, które towarzyszyły rozwojowi dziecka. Jeśli choroba została szybko rozpoznana, a rodzice lub opiekunowie zyskali wiedzę potrzebną do prawidłowego wychowywania dziecka, objawy są zazwyczaj dużo łagodniejsze i nie zaburzają normalnego trybu życia. W cięższych przypadkach pojawiają się jednak poważne problemy w nawiązywaniu trwałych związków międzyludzkich. Poczucie odosobnienia może prowadzić do poważniejszych chorób, co wymaga specjalistycznego leczenia i opieki.

W jaki sposób można leczyć zespół Aspergera?

Podobnie jak w przypadku innych zaburzeń autystycznych, zespołu Aspergera nie da się wyleczyć całkowicie. Kluczem do sukcesu jest jednak szybka diagnoza oraz objęcie opieką psychologiczną dziecka, jak również rodziców i najbliższych. Jeśli najbliższe środowisko zyska wiedzę, jak należy postępować z osobą z zespołem Aspergera, można skutecznie łagodzić objawy, dzięki czemu, nie będą one poważnie oddziaływać na dorosłe życie. Niezwykle istotne jest także szybkie rozpoznanie zdolności i predyspozycji dziecka i skupienie się na rozwoju mocnych stron.

Jakie są przyczyny zespołu Aspergera?

Przyczyny tej choroby wciąż są przedmiotem wielu badań naukowych. Głównym czynnikiem jest tutaj genetyka. Wiele wskazuje na to, że zaburzenie to może się rozwijać już w okresie prenatalnym. Istnieją wyniki badań wskazujących na korelacje ze stosowaniem silnych leków oraz alkoholu przez matkę w okresie ciąży. Niemniej jednak, naukowcy wciąż nie są w stanie udzielić jednoznacznej i wyczerpującej odpowiedzi na pytanie o przyczyny autyzmu i zespołu Aspergera.

Wybitni ludzie z zespołem Aspergera

Jednym z objawów mogą być impulsywne zainteresowania i skupienie się na tych samych czynnościach. U niektórych osób z zespołem Aspergera obserwuje się także wybitną pamięć i zdolności matematyczne. Istnieją liczne przesłanki, które pozwalają sądzić, że na zespół Aspergera cierpieli m.in. Albert Einstein, Isaac Newton czy Wolfgang Amadeusz Mozart. Zaburzenie to w wieku szkolnym zdiagnozowano u Lionela Messiego uważanego za jednego z najlepszych piłkarzy w historii.