Zespół Aspergera

Zespół Aspergera – co warto wiedzieć na temat tej choroby?

Zespół Aspergera jest zaliczany do spektrum zaburzeń autystycznych. Występujące objawy dotyczą przede wszystkim zaburzonych umiejętności społecznych. Jest to jednak lżejsza forma autyzmu, w której osoba chora może samodzielnie funkcjonować i spełniać się w życiu zawodowym. Co więcej, możemy podać przykłady wielu wybitnych ludzi, u których występują objaw zespołu Aspergera. W związku z tym, warto dowiedzieć się więcej na temat tej choroby.

Czym jest Zespół Aspergera i jakie są objawy tej choroby?

Jest to zaburzenie rozwoju objawiające się upośledzeniem umiejętności społecznych. Osoby cierpiące na to zaburzenie mają problem w inicjowaniu oraz nawiązywaniu prawidłowych relacji z drugim człowiekiem. Często mają również problem z określeniem i wyrażaniem swoich emocji. Bywają postrzegane jako osoby bardzo chłodne, opanowane i spokojne, choć w okresie dziecięcym mogą pojawiać się działania impulsywne oraz skłonności do agresji.

Nasilenie objawów w dorosłym życiu w dużej mierze zależy od uwarunkowań środowiskowych, które towarzyszyły rozwojowi dziecka. Jeśli choroba została szybko rozpoznana, a rodzice lub opiekunowie zyskali wiedzę potrzebną do prawidłowego wychowywania dziecka, objawy są zazwyczaj dużo łagodniejsze i nie zaburzają normalnego trybu życia. W cięższych przypadkach pojawiają się jednak poważne problemy w nawiązywaniu trwałych związków międzyludzkich. Poczucie odosobnienia może prowadzić do poważniejszych chorób, co wymaga specjalistycznego leczenia i opieki.

W jaki sposób można leczyć zespół Aspergera?

Podobnie jak w przypadku innych zaburzeń autystycznych, zespołu Aspergera nie da się wyleczyć całkowicie. Kluczem do sukcesu jest jednak szybka diagnoza oraz objęcie opieką psychologiczną dziecka, jak również rodziców i najbliższych. Jeśli najbliższe środowisko zyska wiedzę, jak należy postępować z osobą z zespołem Aspergera, można skutecznie łagodzić objawy, dzięki czemu, nie będą one poważnie oddziaływać na dorosłe życie. Niezwykle istotne jest także szybkie rozpoznanie zdolności i predyspozycji dziecka i skupienie się na rozwoju mocnych stron.

Jakie są przyczyny zespołu Aspergera?

Przyczyny tej choroby wciąż są przedmiotem wielu badań naukowych. Głównym czynnikiem jest tutaj genetyka. Wiele wskazuje na to, że zaburzenie to może się rozwijać już w okresie prenatalnym. Istnieją wyniki badań wskazujących na korelacje ze stosowaniem silnych leków oraz alkoholu przez matkę w okresie ciąży. Niemniej jednak, naukowcy wciąż nie są w stanie udzielić jednoznacznej i wyczerpującej odpowiedzi na pytanie o przyczyny autyzmu i zespołu Aspergera.

Wybitni ludzie z zespołem Aspergera

Jednym z objawów mogą być impulsywne zainteresowania i skupienie się na tych samych czynnościach. U niektórych osób z zespołem Aspergera obserwuje się także wybitną pamięć i zdolności matematyczne. Istnieją liczne przesłanki, które pozwalają sądzić, że na zespół Aspergera cierpieli m.in. Albert Einstein, Isaac Newton czy Wolfgang Amadeusz Mozart. Zaburzenie to w wieku szkolnym zdiagnozowano u Lionela Messiego uważanego za jednego z najlepszych piłkarzy w historii.